Czesanie, makijaż, ubieranie, sesja zdjęciowa, dojazd na ceremonię… jest wiele rzeczy, na które para młoda musi znaleźć czas w tym wyjątkowym dniu. Jak zaplanować poranek przed ślubem? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych wskazówek.
O której godzinie para młoda powinna być gotowa do wyjścia?
Planowanie poranka zacznijcie od godziny ślubu - to najważniejszy moment, na który para młoda nie może się spóźnić. Sprawdźcie, ile czasu zajmie wam dojazd - jeśli będzie to ślub cywilny lub nieformalny i wasze przygotowania odbywają się już na miejscu, to nie potrzebujecie dużo czasu by przejść z pokoju na miejsce ceremonii. Zazwyczaj wystarczy wtedy, że zaplanujecie wyjście na 5 min. przed godziną ślubu. Jeśli “first look”, czyli pierwsze spotkanie pary, odbywa się przed samym ołtarzem, to pan młody musi być na miejscu pierwszy, a zatem wyjść na tyle wcześnie, żeby nie spotkać przypadkiem po drodze panny młodej. Warto poprosić świadków lub rodziców o pomoc w koordynowaniu tego momentu - dopiero kiedy pan młody będzie już czekał, świadek może dać pannie młodej sygnał do wyjścia.
Jeśli musicie dojechać, np. do kościoła, to sprawdźcie z wyprzedzeniem trasę, zastanówcie się, jakie utrudnienia mogą wystąpić na drodze: remonty, korki, wydarzenia publiczne (np. maraton), itp. Doliczcie dodatkowy czas, na wypadek utrudnień. Przed ślubem kościelnym para młoda i świadkowie muszą spotkać się chwilę wcześniej z księdzem i dopełnić formalności - nie zapomnijcie ustalić konkretnej godziny i miejsca.
Na którą godzinę umówić makijaż i czesanie?
Jeśli wiecie już, o której godzinie musicie wyjść na ceremonię, to ustalcie jeszcze, czy przed wyjściem chcecie poprosić rodziców o błogosławieństwo. Nie zapomnijcie uwzględnić dodatkowego zapasu czasu. Jeśli np. przyjęliście, że musicie wyjść na ceremonię o godz. 14.30, a wcześniej jeszcze zaplanowaliście błogosławieństwo, to całą resztę ustalcie tak, żeby wszystko skończyć godzinę wcześniej i mieć jeszcze chwilę spokoju. Zatem, w tym przypadku, stylistkę fryzur dla panny młodej możecie umówić na godz. 10.00 a wizażystkę na godz. 11.30.
Co jeszcze muszę uwzględnić planując poranek przed ślubem?
Ustalcie ile osób będzie brało udział w czesaniu u makijażu: mogą to być wasze mamy, ciocie, druhny. Przy większej ilości osób trzeba zacząć wcześniej. Nie zapomnijcie też o roli świadkowej - planując dzień, zwróćcie uwagę żeby godziny przygotowań waszych bliskich nie kolidowały np. z ubieraniem się panny młodej, czy first look’iem.
Nie da się przygotować uniwersalnego scenariusza dnia ślubu i wesela, który będzie pasował dla każdej pary. Każde wesele jest inne i należy uwzględnić różnice, takie jak: godzina i miejsce ślubu, godzina rozpoczęcia i miejsce przyjęcia weselnego, ilość osób do makijażu i czesania, błogosławieństwo, sesja zdjęciowa, first look, miejsce składania życzeń i ilość gości weselnych, czy nawet odbiór kwiatów od florystki. Zdarza się też, że pary młode zapominają o posiłku - nie popełnijcie tego błędu! Przyjęcie weselne rozpoczyna się zazwyczaj późnym popołudniem, a pusty żołądek w połączeniu z dużymi emocjami, może zaburzyć radość i magię waszego wielkiego dnia.
Nawet jeśli samodzielnie organizujecie ślub i wesele, to warto skorzystać z pomocy wedding plannerki, która przygotuje dla was spersonalizowany scenariusz dnia - dzięki temu będziecie mieć pewność, że ze wszystkim zdążycie.